A fogyás nem kell, hogy küzdelem legyen

A fogyás miatt nem kell elhanyagolni a kellemes éttermi programot sem. A fogyás miatt nem kell elhanyagolni a kellemes éttermi programot sem. Fotó: Stefan Johnson/Unsplash.

Tény, hogy a tartós fogyás fegyelmezettséget követel, de nem arról van szó, hogy ne engedhetnénk meg magunknak néha egy-egy kicsapongást is. Persze csak mértékkel, és ritkán, de ha okosan állítjuk össze az étrendünket, ez sem okoz majd problémát.

Fogyás könnyedén?

Amikor azon a bizonyos január elsején ráálltam a mérlegre, megrémültem és tudatosult bennem, hogy változtatnom kell az életmódomon, nem voltak illúzióim. Többször megtapasztaltam már, hogy könnyű, gyors fogyás csak a reklámokban van. Régebben sportolóként gyakran kellett a versenysúlyomra fogynom, gyorsan le is dobáltam a kilókat, de azok mindig nagyon hamar visszajöttek. Ráadásul a gyors fogyás miatt kevés volt az energiám és az izomtömegből is vesztettem, ami enyhén szólva sem fokozza a hatékonyságot a versenyeken.

Koplalni óriási hiba

Most azonban ezzel nem kellett törődnöm, legalábbis így gondoltam. Ezért aztán elkövettem az egyik legnagyobb hibát. A fogyókúrás módszerek közül a koplalást választottam, ami egy-két kiló ledobásához még esetleg el is menne, de az én eredetileg kitűzött célom 60 kilogrammos fogyás volt. Másfél hónap alatt gyakorlatilag kizsigereltem a szervezetemet, fáradékony lettem, semmire nem tudtam koncentrálni. Ráadásul kezdődő vashiány tüneteit is felfedeztem magamon, és ekkor már egyértelművé vált, hogy nem mehet így tovább. Ha a cél az egészség, akkor az odavezető út nem lehet egészségromboló.

Megérte változtatni

Félretettem az addig nagyszerűen működő kifogásaimat, és eldöntöttem, hogy kipróbálom a kalóriaszámlálást. Kiszámítottam a szervezetem működéséhez szükséges kalóriaszámot, azaz az alapanyagcserét, és elkezdtem étrendet összeállítani magamnak. A mérleg állandó használata ugyan eleinte nehézkessé tette a folyamatokat a konyhában, de néhány hét alatt az is rutinná vált. Közben ötvöztem a kalóriaszámlálást az időszakos böjttel: este hat után már, reggel hat előtt pedig még nem eszem. Mivel ez az időszak részben (sajnos esetemben nem mindig elég nagy részben) egybeesik az éjszakai alvással, nem nehéz megfelelni ennek a követelménynek.

Ebben a rendszerben gyakorlatilag azt eszem, amit akarok, bár én szeretem előző este összeállítani a másnapi étrendemet, és attól aztán már csak ritkán térek el.

Pontosan meghatározott célok

Közben kijelöltem a fogyókúra mérföldköveit is: a feladat havonta 5 kg leadása, a végcél pedig 90 kg-os testsúly. Ahogy aztán kezdtem egyre jobban érezni magam a bőrömben, előbb 80 kg-re, majd 75-re módosult. A módszer működik, bár időközben újabb kifogások mentek a levesbe, és csatlakozott az életmódomhoz a rendszeres testmozgás is.

A fogyás véget ér, az életmódváltás nem

Végül arra jutottam, hogy a kalóriaszámlálást nem csak a fogyókúra idején tudom használni. Segít abban, hogy az étrendem kiegyensúlyozott legyen, mert így könnyű ellenőrizni a bevitt tápanyagok mennyiségét, nem kell attól tartani, hogy valamiből túl keveset, vagy éppen túl sokat eszik az ember. Ami pedig hiányzik – és lesz ilyen, mert mindig van –, azt vitaminkészítmények, táplálékkiegészítők formájában juttathatjuk a szervezetünkbe.

Néha belefér az étterem

Mint mondtam, gyakorlatilag nem tagadok meg magamtól semmit, kivéve a mértéktelen zabálást, amit korábban folytattam. Így aztán időnként elmegyek étterembe, és a barátaimmal néha egy-egy italt is megiszom. Persze közben figyelem a fogyasztásomat, nem ritka, hogy számolom is a kalóriákat. Bármilyen meglepő, de némi gyakorlattal egy éttermi fogásnál is elég pontosan el lehet találni, hogy milyen alapanyagból mennyit viszünk be a szervezetünkbe. Szóval, ha jobban érzem magam, 7 hónap alatt le tudok adni 50 kilót, és még a kellemes programokról sem kell lemondanom, akkor nincsenek akadályok, a fogyás menni fog.

(Fotó: Stefan Johnson/Unsplash)

Oszd meg, ha tetszett!

Az oldal tetejére