Fogyókúrás módszer: melyik a legjobb?

A jó fogyókúrás módszer nem jár koplalással. A jó fogyókúrás módszer nem jár koplalással. Fotó: Kasia Sikorska/Unsplash.

A tartós, sikeres testsúlyvesztés nagyban múlik a leginkább testhezálló fogyókúrás módszer kiválasztásán. Márpedig rengeteg lehetőség áll a rendelkezésünkre, mivel a fogyás utáni vágyra egész iparág épül.

A jó fogyókúrás módszer titka

Eszembe jutott egy, még az általános iskolában hallott szóvicc: „Rájöttek a Loch Ness-i szörny titkára. Nincs is titkára.”

Ugyanez a helyzet a fogyókúrás módszerekkel. Nincs titkuk, az eredményességük bennünk rejlik. Ha olyat választunk magunknak, amit hosszú távon is be tudunk tartani, elfogadjuk, hogy a tartós fogyás életmódváltással is jár, és a mozgás ellen sem élünk a kifogások fegyverével, akkor ott állunk a siker kapujában.

Beszéljünk most a leggyakrabban használt módszerekről és diétákról (természetesen a teljesség igénye nélkül, hiszen lexikonokat lehetne velük megtölteni)!

A gyógyszer nem jó megoldás

Az utóbbi időben divat lett a különféle, eredetileg a cukorbetegség szinten tartására gyártott gyógyszerek használata a fogyás elősegítésére. Szintén vannak olyan méregdrága szerek, amelyek az „agyi receptorok” közé beépülve csökkentik az étvágyat. Ez utóbbiak egy része simán függőséget is okozhat. Nem jellemző rám, hogy mereven elutasítok valamit anélkül, hogy kipróbáltam volna, ez a ritka esetek egyike. Ha nem vagyok beteg, nem szedek gyógyszert, és pont.

Nem sorolom ide természetesen a vitaminokat, szükség esetén a vasat, magnéziumot, sőt az L-karnitint tartalmazó készítményeket sem. Ezeket az egészséges ember szükségleteire tervezték, és ha úgy használjuk őket, ahogy a szervezetünknek szüksége van rájuk, akkor csak jól járhatunk.

A koplalás sem jó fogyókúrás módszer

Ez egy olyan módszer, amit biztosan nem javasolnék senkinek. Néhány kilót le lehet vele adni, de hosszú távra nem alkalmas. Egyrészt teljesen kizsigereli a szervezetet, másrészt a tartósabb koplalási időszakot nálam mindig tartósabb zabálási időszak követte, így ez a módszer végső soron hízáshoz vezetett fogyás helyett. Ennek egy formája a szénhidrátok minimálisra csökkentése, ami szintén nem tartható hosszú távon, ráadásul, mivel életfenntartásunkhoz minden téren szükségünk van szénhidrátokra, beláthatatlan következményekkel járhat.

90 napos diéta

Ez a módszer szerintem egészen kiváló, főleg haladó mazochistáknak, a hét fő bűn valamelyikéért vezeklő szerzeteseknek és annak ajánlanám, aki kitalálta. A módszer lényege, hogy 90 napon keresztül négyféleképpen csoportosított ételek veszünk magunkhoz. Az első napon a fehérjét, a második napon a keményítőt, a harmadikon a szénhidrátokat tartalmazó ételeket, a negyedik pedig a gyümölcsnap, és ez forog körbe három hónapon keresztül. Tegye fel a kezét, aki kibírja! Én két hétig tudtam csinálni, és majdnem beleőrültem, hogy például csak három nap múlva ehetek húst, pedig ordítva kívánja a szervezetem. (Nem mellesleg elég következetlen is ez a fogyókúrás módszer, hiszen a szénhidrátnapot követő gyümölcsnapon is jelentős mennyiségű szénhidrátot viszünk be a szervezetünkbe a gyümölcsök cukortartalma miatt.)

Minden másnap

Egy másik elmélet szerint fogyáshoz vezethet, ha minden második nap minimálisra csökkented a kalóriabeviteledet (3-400 kalória), és ekkor főleg kalóriamentes folyadékot fogyasztasz. Beismerem, jól hangzik, csakhogy minden másnap kiesik majd a szemed az éhségtől, csökkenni fog a koncentrációs képességed, leesik a vércukorszinted, és kockáztatod, hogy felborul a szervezeted vízháztartása. Gondolj bele, hogy az életed felét intenzív koplalással töltöd!

Időszakos böjt

Ez végre egy hosszú távon is tartható fogyókúrás módszer, de azért vannak hátulütői. Lényege, hogy délelőtt 10 és este 6 óra között ehetsz nyugodtan, a nap maradék 16 órájában azonban csak kalóriamentes folyadékot vehetsz magadhoz. Ideális esetben ebből nyolc órát alvással töltesz, így már csak a nap harmada igényel fegyelmet. Az viszont nagyot. Okozhat fáradékonyságot, és 16 óra alatt szinte egészen biztos, hogy meg kell küzdeni a kísértéssel is. A munkába járóknak pedig a 10 órakor elköltött reggeli okozhat gondot, persze ez egyértelműen munkahelyfüggő.

Kalóriaszámlálás

Ez a módszer kitűnően működik. Tisztában kell lenned hozzá az alapanyagcsere fogalmával (ezzel a kalkulátorral ki is tudod számolni a tiédet). Nem árt, ha tudod, hogy milyen tápanyagból és vitaminból mennyire van szüksége a szervezetednek. Ebben (és az egész számolgatásban) nagy segítséget nyújtanak a kalóriaszámláló appok. A legtöbben a Yazio-t, a Dine4Fit-et és a Kalóriabázist használják. Ezek csak egy kicsit különböznek egymástól, mindegyik kitűnő, ráadásul rengeteg étel és alapanyag megtalálható az adatbázisukban. Ehhez a módszerhez elengedhetetlenül szükséges még egy megbízható konyhai mérleg.

Dietetikus által összeállított étrend

Szakember segítségét igénybe venni egyáltalán nem ördögtől való dolog. Egy dietetikus pontosan tudja, hogyan állítsa össze a fogyókúrázó étrendjét, hogy az mindent tartalmazzon, amire a szervezetnek szüksége van. Legnagyobb hátránya, a rendszeres konzultáció szükségessége, de ez ma már akár online is megoldható. Meg persze az, hogy a jó tanács pénzbe kerül, de hát valamit valamiért.

7 hónap alatt 50 kiló – a fogyókúrás módszer, amit én használtam

Most kéne annak következnie, hogy én végül melyik módszert választottam, amivel hét hónap alatt 50 kilótól sikerült megszabadulnom úgy, hogy egyáltalán nem szenvedtem. Ezt azonban egy másik cikkben olvashatja, aki szeretné. Összefoglalva: a legfőbb fogyókúrás módszer, ami nekem bevált, a kalóriaszámlálás volt, házasítva az időszakos böjttel, és egy komoly, sok mozgással járó életmódváltással. Erős elhatározás és kitartás persze kellett és kell is hozzá, de cserébe nem csak fogyást, hanem jó közérzetet és egy hosszú távon tartható életformát is kaptam cserébe.

(Kiemelt kép: Kasia Sikorska / Unsplash)

Oszd meg, ha tetszett!

Az oldal tetejére