Vannak olyan eszközök, amikkel nem lehet spórolni a fogyókúra során. Az egyik ilyen a mérleg – bár szükség lesz még egy másikra is, amire majd a következő posztban fogok kitérni.
A mérleg segít az ellenőrzésben
Nem hiszem, hogy a személymérleg fogyókúrában betöltött szerepét túlságosan meg kéne magyarázni. Nincs ember, aki ne szeretné folyamatosan ellenőrizni testsúlyának alakulását, miközben fogyni próbál. Ha nincs a háztartásban, mindenképpen be kell szerezni egy személymérleget.
A megfelelő mérleg kiválasztásával persze sok időt el lehet tölteni. A választék hatalmas: vannak egészen egyszerűek, amelyek csak a súlyunkat mutatják, de van olyan is, ami testzsírszázalékot és testtömegindexet is mér. Ez utóbbiak pontosságáról egyébként nem vagyok meggyőződve. Mind tudásban, mind árban másik kategóriát képeznek az okosmérlegek, amelyek azonnal képesek továbbítani telefonunkra a mért információkat. Van tehát miből válogatni, kérdés, hogy ki mit tart fontosnak, illetve kinek mit enged meg a pénztárcája.
Itt ülünk tehát a fogyasztói társadalom közepén, és azon töprengünk, hogy milyen mérleg segítene leginkább a fogyókúrában. Elárulom: a megbízható.
A személymérleg számunkra legfontosabb tulajdonsága, hogy strapabíró, és 10 dekagramm pontossággal le tudjuk róla olvasni a tömeget. Ebből ki is derül, hogy nem igazán alkalmas számunkra a régi, analóg, azaz mutatóval rendelkező mérleg, digitális kijelzőre lesz szükségünk. Pár ezer forintért már beszerezhetünk egy megbízható eszközt, ami aztán hosszú évekre elkísér minket.
Minden nap álljunk rá a mérlegre!
Régi tévhit, hogy nem érdemes naponta lemérni a testsúlyunkat, mert az nem ad pontos képet a változásokról. Sokszor hallottam már, hogy elég hetente vagy havonta mérlegelni, másképp csak csalódás ér. Ez a vélekedés valószínűleg a régi típusú, mutatós mérlegekre vezethető vissza, amelyeknél 10-20 dekagrammnyi változást nem lehetett leolvasni a kijelzőről.
Ma már ez nem akadály. A digitális kijelzők korában már pontosan követhetjük testtömegünket, és jó is ha követjük. De alapszabály, hogy nem sprintelünk, hanem maratont futunk: ha egy-egy reggel azt látjuk, hogy egy picit nőtt a mért tömeg, vagy éppen nem történt változás, nem szabad kétségbeesni. A testsúly változásának annyi összetevője van, hogy a napi mérlegelés pusztán támpontot ad (és motivációt, ha fogytunk!), érdemes mindig összevetni az egy héttel korábbival az eredményeket. Ne feledjük: napi 10 deka fogyás egy hónap alatt 3 kg-ot jelent.
Reggel, délben, este?
A mérlegelés időpontja szinte teljesen mindegy, az azonban fontos, hogy azonos napszakban, nagyjából azonos időpontban történjen. A magam részéről a reggeli mérlegelésben hiszek, az ébredés utáni rutin utolsó fázisaként, a zuhanyzás és a reggeli előtt (hát nehogy már a vizes hajam befolyásolja az eredményt…)